Vishay/Dale RCL12258R87FKEG
RCL12258R87FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12258R87FKEG
Brief Description
RES SMD 8.87 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12258R87FKEG.pdf
Availability of RCL12258R87FKEG
QUANTITY
RCL12258R87FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12258R87FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12258R87FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12258R87FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12258R87FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12258R87FKEG Details Description
Related parts for RCL12258R87FKEG
IC REG BUCK ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE EXTRA HVY NAT 9.0" datasheet.pdf
IC ADC 8-BIT HS 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR LM15851 datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 36V 100W datasheet.pdf