Vishay/Dale RCL1225953KFKEG
RCL1225953KFKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225953KFKEG
Brief Description
RES SMD 953K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225953KFKEG.pdf
Availability of RCL1225953KFKEG
QUANTITY
RCL1225953KFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225953KFKEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225953KFKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225953KFKEG
Related LinksRCL1225, RCL1225953KFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225953KFKEG Details Description
Related parts for RCL1225953KFKEG
SSD 122GB 2.5" UATA datasheet.pdf