JAE Electronics WR-20PB-VF-N1
WR-20PB-VF-N1 picture photo
Mfg. Part Number
WR-20PB-VF-N1
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 0.5MM 20POS VERT SMD
Datasheet Download
WR-20PB-VF-N1.pdf
Availability of WR-20PB-VF-N1
QUANTITY
WR-20PB-VF-N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of WR-20PB-VF-N1
Internal Part NumberEIS-WR-20PB-VF-N1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWR
PackagingTray
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 4.5mm, 7mm
Height Above Board0.118" (3.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WR-20PB-VF-N1
Related LinksWR-20P, WR-20PB-VF-N1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WR-20PB-VF-N1 Details Description
Related parts for WR-20PB-VF-N1
RES SMD 910K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 87MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.8A SYNC 8LFCSP datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 324VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DIECUT ECE089 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 70A I2PAK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.56 OHM 1% 300W datasheet.pdf