Vishay/Dale RCL122595R3FKEG
RCL122595R3FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122595R3FKEG
Brief Description
RES SMD 95.3 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122595R3FKEG.pdf
Availability of RCL122595R3FKEG
QUANTITY
RCL122595R3FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122595R3FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122595R3FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122595R3FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122595R3FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122595R3FKEG Details Description
Related parts for RCL122595R3FKEG
IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-SOL datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS .156 BLACK datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SRL 1MSPS 12CH 32QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
SHEET ALUM FL 12.7X101.6MM 5/PK datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 12UF 20% 125V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf