Vishay/Dale RCL12259R10FKEG
RCL12259R10FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12259R10FKEG
Brief Description
RES SMD 9.1 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12259R10FKEG.pdf
Availability of RCL12259R10FKEG
QUANTITY
RCL12259R10FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12259R10FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12259R10FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12259R10FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12259R10FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12259R10FKEG Details Description
Related parts for RCL12259R10FKEG
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 70POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 78.125MHZ 6CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf