Vishay/Dale RCL12259R53FKEG
RCL12259R53FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12259R53FKEG
Brief Description
RES SMD 9.53 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12259R53FKEG.pdf
Availability of RCL12259R53FKEG
QUANTITY
RCL12259R53FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12259R53FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12259R53FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.53
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12259R53FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12259R53FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12259R53FKEG Details Description
Related parts for RCL12259R53FKEG
RES 1.6 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP POLY 1UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
NTC 2000 OHMS 5% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 65POS SMD datasheet.pdf