Semtech RCLAMP1502B.TCT
RCLAMP1502B.TCT picture photo
Mfg. Part Number
RCLAMP1502B.TCT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 40VC
Datasheet Download
RCLAMP1502B.TCT.pdf
Availability of RCLAMP1502B.TCT
QUANTITY
RCLAMP1502B.TCT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCLAMP1502B.TCT
Internal Part NumberEIS-RCLAMP1502B.TCT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesRailClamp®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels2
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp40V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency1.5pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-523
Supplier Device PackageSC-75 (SOT523)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCLAMP1502B.TCT
Related LinksRCLAMP1, RCLAMP1502B.TCT Datasheet, Semtech Distributor
RCLAMP1502B.TCT Details Description
Related parts for RCLAMP1502B.TCT
CAP CER 120PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
CARD RF PICTAIL PLUS 2.4GHZ datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 10-MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf