Semtech RCLAMP1851ZATFT
RCLAMP1851ZATFT picture photo
Mfg. Part Number
RCLAMP1851ZATFT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODES 18VWM 7.5VC
Datasheet Download
RCLAMP1851ZATFT.pdf
Availability of RCLAMP1851ZATFT
QUANTITY
RCLAMP1851ZATFT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCLAMP1851ZATFT
Internal Part NumberEIS-RCLAMP1851ZATFT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesRailClamp®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)18.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp7.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16A (100ns)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency0.35pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XFDFN
Supplier Device PackageSLP0603P2X3F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCLAMP1851ZATFT
Related LinksRCLAMP1, RCLAMP1851ZATFT Datasheet, Semtech Distributor
RCLAMP1851ZATFT Details Description
Related parts for RCLAMP1851ZATFT
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC MPU 32BIT 33MHZ 217-PBGA datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC HALF-BRIDGE MOSFET DVR 8-SOIC datasheet.pdf
PUSH-BUTTON BLK W/2 831320C2/0 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .203M 21POS datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 106K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND datasheet.pdf