Sullins Connector Solutions RCM10DCBN
RCM10DCBN picture photo
Mfg. Part Number
RCM10DCBN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RCM10DCBN.pdf
Availability of RCM10DCBN
QUANTITY
RCM10DCBN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM10DCBN
Internal Part NumberEIS-RCM10DCBN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM10DCBN
Related LinksRCM1, RCM10DCBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM10DCBN Details Description
Related parts for RCM10DCBN
CONN HEADER .100 DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE HI CURRENT 2500A datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2M OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
4P 4C 4W VERT XCHD HDR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-3.3V 10W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 890MA 216 MOHM datasheet.pdf