Sullins Connector Solutions RCM10DCST-S288
RCM10DCST-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCM10DCST-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RCM10DCST-S288.pdf
Availability of RCM10DCST-S288
QUANTITY
RCM10DCST-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM10DCST-S288
Internal Part NumberEIS-RCM10DCST-S288
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM10DCST-S288
Related LinksRCM10DC, RCM10DCST-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM10DCST-S288 Details Description
Related parts for RCM10DCST-S288
CONN HEADER 9POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC FPGA 502 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 4POS PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 237 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf