Sullins Connector Solutions RCM10DCST
RCM10DCST picture photo
Mfg. Part Number
RCM10DCST
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM10DCST.pdf
Availability of RCM10DCST
QUANTITY
RCM10DCST Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM10DCST
Internal Part NumberEIS-RCM10DCST
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM10DCST
Related LinksRCM1, RCM10DCST Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM10DCST Details Description
Related parts for RCM10DCST
IC OPAMP JFET 1.1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 2% 50VDC 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 36A TO-247 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 95MA 13.2 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET 10POS IDC 26AWG TIN datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 30 AWG 1000 FT OR datasheet.pdf