Sullins Connector Solutions RCM10DRMT-S288
RCM10DRMT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCM10DRMT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RCM10DRMT-S288.pdf
Availability of RCM10DRMT-S288
QUANTITY
RCM10DRMT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM10DRMT-S288
Internal Part NumberEIS-RCM10DRMT-S288
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM10DRMT-S288
Related LinksRCM10DR, RCM10DRMT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM10DRMT-S288 Details Description
Related parts for RCM10DRMT-S288
BOX ABS BLACK 5.8"L X 3.5"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
BERGSTIK SMT datasheet.pdf
SWITCH SELECT 3POS DPST 10A 120V datasheet.pdf