Sullins Connector Solutions RCM10DSES
RCM10DSES picture photo
Mfg. Part Number
RCM10DSES
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET
Datasheet Download
RCM10DSES.pdf
Availability of RCM10DSES
QUANTITY
RCM10DSES Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM10DSES
Internal Part NumberEIS-RCM10DSES
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM10DSES
Related LinksRCM1, RCM10DSES Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM10DSES Details Description
Related parts for RCM10DSES
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 24A 100W TO263AA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 30ppm 18pF 55 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 200MW 1005 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 10POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf