Sullins Connector Solutions RCM15DRMT-S288
RCM15DRMT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCM15DRMT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RCM15DRMT-S288.pdf
Availability of RCM15DRMT-S288
QUANTITY
RCM15DRMT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM15DRMT-S288
Internal Part NumberEIS-RCM15DRMT-S288
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM15DRMT-S288
Related LinksRCM15DR, RCM15DRMT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM15DRMT-S288 Details Description
Related parts for RCM15DRMT-S288
LED PNL MT 1" 24V WT DOME BLUE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 13 (10 + 3 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 1.5A/2A DL 28QSOP datasheet.pdf
EMULATION MOD FSICE/MMDS/MMEVS datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN SODIMM 200POS R/A SMD datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 9/18V SMD datasheet.pdf
LED CBL ASSY 5MM 0.5W W/BK 18"LD datasheet.pdf