Sullins Connector Solutions RCM15DRYN
RCM15DRYN picture photo
Mfg. Part Number
RCM15DRYN
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM15DRYN.pdf
Availability of RCM15DRYN
QUANTITY
RCM15DRYN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM15DRYN
Internal Part NumberEIS-RCM15DRYN
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM15DRYN
Related LinksRCM1, RCM15DRYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM15DRYN Details Description
Related parts for RCM15DRYN
FLEX CABLE - AFF08A/AF08/AFE08T datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.49A 86.4 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
INSERT MALE 7POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CRIMPING DIE (MMT-A-711-E1) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AV3 (FS) SNAP ACTION SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf