Sullins Connector Solutions RCM22DTMD-S189
RCM22DTMD-S189 picture photo
Mfg. Part Number
RCM22DTMD-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RCM22DTMD-S189.pdf
Availability of RCM22DTMD-S189
QUANTITY
RCM22DTMD-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM22DTMD-S189
Internal Part NumberEIS-RCM22DTMD-S189
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM22DTMD-S189
Related LinksRCM22DT, RCM22DTMD-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM22DTMD-S189 Details Description
Related parts for RCM22DTMD-S189
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR INV PWM 48-LQFP datasheet.pdf
TRANS PNP 250V 15A TO-3P datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 910K OHM 1506 datasheet.pdf
ANT 900MHZ 7" W/RPSMA datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" GOLD datasheet.pdf