Sullins Connector Solutions RCM24DRSH
RCM24DRSH picture photo
Mfg. Part Number
RCM24DRSH
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM24DRSH.pdf
Availability of RCM24DRSH
QUANTITY
RCM24DRSH Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM24DRSH
Internal Part NumberEIS-RCM24DRSH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM24DRSH
Related LinksRCM2, RCM24DRSH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM24DRSH Details Description
Related parts for RCM24DRSH
CONN RECEPT 12POS DUAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
FLAT CABLE CLIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR SHDR R/A GOLD 24POS datasheet.pdf
RES 15K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 2A datasheet.pdf