Sullins Connector Solutions RCM24DRUS
RCM24DRUS picture photo
Mfg. Part Number
RCM24DRUS
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM24DRUS.pdf
Availability of RCM24DRUS
QUANTITY
RCM24DRUS Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM24DRUS
Internal Part NumberEIS-RCM24DRUS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM24DRUS
Related LinksRCM2, RCM24DRUS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM24DRUS Details Description
Related parts for RCM24DRUS
RELAY REED SPDT 400MA 12V datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 0.3A SC706 datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 150MV 16-QSOP datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 24V datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X7S 0603 datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf