Sullins Connector Solutions RCM25DCSN
RCM25DCSN picture photo
Mfg. Part Number
RCM25DCSN
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM25DCSN.pdf
Availability of RCM25DCSN
QUANTITY
RCM25DCSN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM25DCSN
Internal Part NumberEIS-RCM25DCSN
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM25DCSN
Related LinksRCM2, RCM25DCSN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM25DCSN Details Description
Related parts for RCM25DCSN
IC SERIAL NETWRK INT CMOS 28PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 12K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.2NS 256BGA datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 9A 16 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
U-SHP 5MM PW NPN 1M ROBOTIC datasheet.pdf