Sullins Connector Solutions RCM25DRPI
RCM25DRPI picture photo
Mfg. Part Number
RCM25DRPI
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM25DRPI.pdf
Availability of RCM25DRPI
QUANTITY
RCM25DRPI Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM25DRPI
Internal Part NumberEIS-RCM25DRPI
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM25DRPI
Related LinksRCM2, RCM25DRPI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM25DRPI Details Description
Related parts for RCM25DRPI
REGU 15A 2.0-3.5V 4BIT VERT datasheet.pdf
CABLE AUDIO/VIDEO HI QUAL 5M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.01% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC RF ZIGBEE/802.15.4 SOC 2.4GHZ datasheet.pdf
SNSW 0.1A SLDR MSHRUM BTN NONE datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 600W datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 16AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf