Sullins Connector Solutions RCM25DTAS-S189
RCM25DTAS-S189 picture photo
Mfg. Part Number
RCM25DTAS-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RCM25DTAS-S189.pdf
Availability of RCM25DTAS-S189
QUANTITY
RCM25DTAS-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM25DTAS-S189
Internal Part NumberEIS-RCM25DTAS-S189
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM25DTAS-S189
Related LinksRCM25DT, RCM25DTAS-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM25DTAS-S189 Details Description
Related parts for RCM25DTAS-S189
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 68POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS W/OUT FLANGE datasheet.pdf
THYRISTOR PHASE 1600V TO-247AD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 35A DPAK datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf