Sullins Connector Solutions RCM25DTAT
RCM25DTAT picture photo
Mfg. Part Number
RCM25DTAT
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RCM25DTAT.pdf
Availability of RCM25DTAT
QUANTITY
RCM25DTAT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM25DTAT
Internal Part NumberEIS-RCM25DTAT
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM25DTAT
Related LinksRCM2, RCM25DTAT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM25DTAT Details Description
Related parts for RCM25DTAT
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8-SOIC datasheet.pdf
FEM SKT BLADE POL 15M datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
INSULATION STRIKER datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64TQFP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 200W datasheet.pdf