Sullins Connector Solutions RCM30DCMS
RCM30DCMS picture photo
Mfg. Part Number
RCM30DCMS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .156 WW
Datasheet Download
RCM30DCMS.pdf
Availability of RCM30DCMS
QUANTITY
RCM30DCMS Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM30DCMS
Internal Part NumberEIS-RCM30DCMS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM30DCMS
Related LinksRCM3, RCM30DCMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM30DCMS Details Description
Related parts for RCM30DCMS
CONN PLUG 16POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
IDC CABLE - MKR30A/MC34G/X datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN FPC 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 16PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole, Right Angle datasheet.pdf