Sullins Connector Solutions RCM36DRYI-S13
RCM36DRYI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RCM36DRYI-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RCM36DRYI-S13.pdf
Availability of RCM36DRYI-S13
QUANTITY
RCM36DRYI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM36DRYI-S13
Internal Part NumberEIS-RCM36DRYI-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM36DRYI-S13
Related LinksRCM36D, RCM36DRYI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM36DRYI-S13 Details Description
Related parts for RCM36DRYI-S13
IC RF FRONT-END DUAL-BAND 40VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HEADER 36POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
IC KEYPAD SCAN DEVIC I2C 25DSBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
IC FLASH SER 4MB 50MHZ SPI 8WSON datasheet.pdf