Sullins Connector Solutions RCM36DSEN-S13
RCM36DSEN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RCM36DSEN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RCM36DSEN-S13.pdf
Availability of RCM36DSEN-S13
QUANTITY
RCM36DSEN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM36DSEN-S13
Internal Part NumberEIS-RCM36DSEN-S13
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM36DSEN-S13
Related LinksRCM36D, RCM36DSEN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM36DSEN-S13 Details Description
Related parts for RCM36DSEN-S13
TERM BLOCK 600V 20A WM BG datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 48VOUT 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf