Sullins Connector Solutions RCM36DTMI
RCM36DTMI picture photo
Mfg. Part Number
RCM36DTMI
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RCM36DTMI.pdf
Availability of RCM36DTMI
QUANTITY
RCM36DTMI Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM36DTMI
Internal Part NumberEIS-RCM36DTMI
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM36DTMI
Related LinksRCM3, RCM36DTMI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM36DTMI Details Description
Related parts for RCM36DTMI
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OSC VCXO 320.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SL-MTA11N (METAL) 1N/C+1N/O NPT datasheet.pdf
CABLE 11POS .100 JUMPER 2.5 INCH datasheet.pdf