Sullins Connector Solutions RCM40DCTN-S288
RCM40DCTN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCM40DCTN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RCM40DCTN-S288.pdf
Availability of RCM40DCTN-S288
QUANTITY
RCM40DCTN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM40DCTN-S288
Internal Part NumberEIS-RCM40DCTN-S288
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM40DCTN-S288
Related LinksRCM40DC, RCM40DCTN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM40DCTN-S288 Details Description
Related parts for RCM40DCTN-S288
CONN HEADER XA 6POS 2.5MM TIN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 28POS 2MM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC P600 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" TIN datasheet.pdf
TILT SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 178MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf