Vishay/Dale RCP0505B100RGEC
RCP0505B100RGEC picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B100RGEC
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B100RGEC.pdf
Availability of RCP0505B100RGEC
QUANTITY
RCP0505B100RGEC Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B100RGEC
Internal Part NumberEIS-RCP0505B100RGEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B100RGEC
Related LinksRCP0505, RCP0505B100RGEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B100RGEC Details Description
Related parts for RCP0505B100RGEC
RES ARRAY 8 RES 56 OHM 2512 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 10NS 44LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 24POS R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.74KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V X8G RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE PIN datasheet.pdf