Vishay/Dale RCP0505B100RGET
RCP0505B100RGET picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B100RGET
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B100RGET.pdf
Availability of RCP0505B100RGET
QUANTITY
RCP0505B100RGET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B100RGET
Internal Part NumberEIS-RCP0505B100RGET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B100RGET
Related LinksRCP0505, RCP0505B100RGET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B100RGET Details Description
Related parts for RCP0505B100RGET
CONV DC-DC 48V 65W DUAL HORZ T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS RT ANG SMD TIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 125MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf