Vishay/Dale RCP0505B100RJEB
RCP0505B100RJEB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B100RJEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B100RJEB.pdf
Availability of RCP0505B100RJEB
QUANTITY
RCP0505B100RJEB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B100RJEB
Internal Part NumberEIS-RCP0505B100RJEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B100RJEB
Related LinksRCP0505, RCP0505B100RJEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B100RJEB Details Description
Related parts for RCP0505B100RJEB
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN STR RCPT CRIMP SKT RED datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf