Vishay/Dale RCP0505B100RJS6
RCP0505B100RJS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B100RJS6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B100RJS6.pdf
Availability of RCP0505B100RJS6
QUANTITY
RCP0505B100RJS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B100RJS6
Internal Part NumberEIS-RCP0505B100RJS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B100RJS6
Related LinksRCP0505, RCP0505B100RJS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B100RJS6 Details Description
Related parts for RCP0505B100RJS6
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 23POS .12M datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 18 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf