Sullins Connector Solutions EMM40DRMI-S288
EMM40DRMI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EMM40DRMI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EMM40DRMI-S288.pdf
Availability of EMM40DRMI-S288
QUANTITY
EMM40DRMI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM40DRMI-S288
Internal Part NumberEIS-EMM40DRMI-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM40DRMI-S288
Related LinksEMM40DR, EMM40DRMI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM40DRMI-S288 Details Description
Related parts for EMM40DRMI-S288
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-PLCC datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY SCREW-ON PCB datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 10A TO-220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 6WSON datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 175A SOT227 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15MHZ RRO 4WLP datasheet.pdf