Vishay/Dale RCP0505B50R0JS6
RCP0505B50R0JS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B50R0JS6
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B50R0JS6.pdf
Availability of RCP0505B50R0JS6
QUANTITY
RCP0505B50R0JS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B50R0JS6
Internal Part NumberEIS-RCP0505B50R0JS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B50R0JS6
Related LinksRCP0505, RCP0505B50R0JS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B50R0JS6 Details Description
Related parts for RCP0505B50R0JS6
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT89-3 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 10POS W/KEY GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 12VIN 4A ADJ OUT datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 14MM datasheet.pdf
POT 6 OHM 12.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf