Vishay/Dale RCP0505W100RGET
RCP0505W100RGET picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W100RGET
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W100RGET.pdf
Availability of RCP0505W100RGET
QUANTITY
RCP0505W100RGET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W100RGET
Internal Part NumberEIS-RCP0505W100RGET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W100RGET
Related LinksRCP0505, RCP0505W100RGET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W100RGET Details Description
Related parts for RCP0505W100RGET
MOD PWR ENT 0.5A MED QC 1.5 PNL datasheet.pdf
IC SRL CONFIG EEPROM 128K 8-LAP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 16POS 15AU datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
Crystal 4.0960MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 9A 8DFN datasheet.pdf