Vishay/Dale RCP0505W100RJS3
RCP0505W100RJS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W100RJS3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W100RJS3.pdf
Availability of RCP0505W100RJS3
QUANTITY
RCP0505W100RJS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W100RJS3
Internal Part NumberEIS-RCP0505W100RJS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W100RJS3
Related LinksRCP0505, RCP0505W100RJS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W100RJS3 Details Description
Related parts for RCP0505W100RJS3
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EXPRESSCARD/34 MODULE TOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SC70 datasheet.pdf
RES SMD 1.4 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-5V 5W datasheet.pdf
SW PLUNGER ASSY ROLLER LEVER datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf
CARD GUIDE GRD CLIP 7X0.08" BK datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf