Vishay/Dale RCP0505W100RJWB
RCP0505W100RJWB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W100RJWB
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W100RJWB.pdf
Availability of RCP0505W100RJWB
QUANTITY
RCP0505W100RJWB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W100RJWB
Internal Part NumberEIS-RCP0505W100RJWB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W100RJWB
Related LinksRCP0505, RCP0505W100RJWB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W100RJWB Details Description
Related parts for RCP0505W100RJWB
IDC CABLE - AKR40B/AE40M/APK40B datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 220MA 3.3 OHM datasheet.pdf
ENCODER 256PPR DISK ASSY SHAFT datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 25A 32VAC/VDC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
RES SMD 3.65M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf