Vishay/Dale RCP0505W25R0GEC
RCP0505W25R0GEC picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W25R0GEC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W25R0GEC.pdf
Availability of RCP0505W25R0GEC
QUANTITY
RCP0505W25R0GEC Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W25R0GEC
Internal Part NumberEIS-RCP0505W25R0GEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W25R0GEC
Related LinksRCP0505, RCP0505W25R0GEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W25R0GEC Details Description
Related parts for RCP0505W25R0GEC
SCREWDRIVER HEX 9/64" 7.72" datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMPC datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf