Vishay/Dale RCP0505W50R0GEC
RCP0505W50R0GEC picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W50R0GEC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W50R0GEC.pdf
Availability of RCP0505W50R0GEC
QUANTITY
RCP0505W50R0GEC Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W50R0GEC
Internal Part NumberEIS-RCP0505W50R0GEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W50R0GEC
Related LinksRCP0505, RCP0505W50R0GEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W50R0GEC Details Description
Related parts for RCP0505W50R0GEC
DIODE GP 200V 6A MICRODE BUTTON datasheet.pdf
CONN USB-A RCPT-RCPT SQ FLANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 960 I/O 1513FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TI900 POWER MOD 0.12MM W/ADH datasheet.pdf
VHDM BP 6R 25 COL OPEN datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf