Vishay/Dale RCP0505W50R0GWB
RCP0505W50R0GWB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W50R0GWB
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W50R0GWB.pdf
Availability of RCP0505W50R0GWB
QUANTITY
RCP0505W50R0GWB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W50R0GWB
Internal Part NumberEIS-RCP0505W50R0GWB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W50R0GWB
Related LinksRCP0505, RCP0505W50R0GWB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W50R0GWB Details Description
Related parts for RCP0505W50R0GWB
RES SMD 0.022 OHM 5% 1W J BEND datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 710MA 300 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ PECL SMD datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 16K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 8K 64-LQFP datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPEA 35POS datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 2.5A datasheet.pdf