Vishay/Dale RCP0505W50R0JED
RCP0505W50R0JED picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W50R0JED
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W50R0JED.pdf
Availability of RCP0505W50R0JED
QUANTITY
RCP0505W50R0JED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W50R0JED
Internal Part NumberEIS-RCP0505W50R0JED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W50R0JED
Related LinksRCP0505, RCP0505W50R0JED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W50R0JED Details Description
Related parts for RCP0505W50R0JED
DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 5GHZ SOT-89 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RSC 4-F/8 datasheet.pdf
SENSOR FORCE LOAD CELL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf