Renesas Electronics America NP180N055TUK-E1-AY
NP180N055TUK-E1-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP180N055TUK-E1-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 180A TO-263
Datasheet Download
NP180N055TUK-E1-AY.pdf
Availability of NP180N055TUK-E1-AY
QUANTITY
NP180N055TUK-E1-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP180N055TUK-E1-AY
Internal Part NumberEIS-NP180N055TUK-E1-AY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C180A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.4 mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs294nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds16050pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Supplier Device PackageTO-263-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP180N055TUK-E1-AY
Related LinksNP180N055, NP180N055TUK-E1-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP180N055TUK-E1-AY Details Description
Related parts for NP180N055TUK-E1-AY
RES ARRAY 8 RES 150K OHM 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 120 MOHM datasheet.pdf
IC REG SW CTRLR 5BIT PROG 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CBL ASSY 2 MOD PLUG 8PS WHT 70' datasheet.pdf
WARNING COVER 5POS FOR TERM BLCK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf