Vishay/Dale RCP0505W75R0GEC
RCP0505W75R0GEC picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W75R0GEC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W75R0GEC.pdf
Availability of RCP0505W75R0GEC
QUANTITY
RCP0505W75R0GEC Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W75R0GEC
Internal Part NumberEIS-RCP0505W75R0GEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W75R0GEC
Related LinksRCP0505, RCP0505W75R0GEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W75R0GEC Details Description
Related parts for RCP0505W75R0GEC
BATTERY PK 7.5V C SIZE ALKALINE datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 100' datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
ASSY 4 PR SGL ENTRY PIVOT II datasheet.pdf
680UF 100V 22X30MM 85C 12000H datasheet.pdf