Vishay/Dale RCP0505W75R0GEC
RCP0505W75R0GEC picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W75R0GEC
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W75R0GEC.pdf
Availability of RCP0505W75R0GEC
QUANTITY
RCP0505W75R0GEC Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W75R0GEC
Internal Part NumberEIS-RCP0505W75R0GEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W75R0GEC
Related LinksRCP0505, RCP0505W75R0GEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W75R0GEC Details Description
Related parts for RCP0505W75R0GEC
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7747 datasheet.pdf
BUNDLE ATMEGA644PV RF212 TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
E2 DIE 12-10 KRIMP PGYBK datasheet.pdf
RES 27.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HDM BKPLN MOD W/POLKEY 144CKT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO35 datasheet.pdf