Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-04A-35-C3-R0
ATS-04A-35-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-04A-35-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412
Datasheet Download
ATS-04A-35-C3-R0.pdf
Availability of ATS-04A-35-C3-R0
QUANTITY
ATS-04A-35-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-04A-35-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-04A-35-C3-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.230" (5.84mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow22.55°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-04A-35-C3-R0
Related LinksATS-04A-, ATS-04A-35-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-04A-35-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-04A-35-C3-R0
REG 1.2V 3A 12 PIN HORZ 12-SIP datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A TO220-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 16.5A I2PAK datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1210 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4-UCSP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf