Vishay/Dale RCP0505W75R0GS3
RCP0505W75R0GS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W75R0GS3
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W75R0GS3.pdf
Availability of RCP0505W75R0GS3
QUANTITY
RCP0505W75R0GS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W75R0GS3
Internal Part NumberEIS-RCP0505W75R0GS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W75R0GS3
Related LinksRCP0505, RCP0505W75R0GS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W75R0GS3 Details Description
Related parts for RCP0505W75R0GS3
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 25V 30A 0603 datasheet.pdf
TIMER SS MINI 4PDT 5SECONDS datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 8" 2A MED datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON ILLUMINATED datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP11T PCB NONSHORT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
3300UF 50V 19.05X66.68 85C AXI datasheet.pdf