Vishay/Dale RCP0505W75R0JS2
RCP0505W75R0JS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W75R0JS2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W75R0JS2.pdf
Availability of RCP0505W75R0JS2
QUANTITY
RCP0505W75R0JS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W75R0JS2
Internal Part NumberEIS-RCP0505W75R0JS2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W75R0JS2
Related LinksRCP0505, RCP0505W75R0JS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W75R0JS2 Details Description
Related parts for RCP0505W75R0JS2
JUMPER-H1507TR/A3049G/H1505TR 2" datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 720MA 470 MOHM datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF DUAL SYNC 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8DFN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR CTLR SPI 32QFN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 62PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
500 MHz Four-Quadrant Multiplier IC datasheet.pdf