Microchip Technology MCP16321T-250E/NG
MCP16321T-250E/NG picture photo
Mfg. Part Number
MCP16321T-250E/NG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 2.5V 1A SYNC 16-VQFN
Datasheet Download
MCP16321T-250E/NG.pdf
Availability of MCP16321T-250E/NG
QUANTITY
MCP16321T-250E/NG Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP16321T-250E/NG
Internal Part NumberEIS-MCP16321T-250E/NG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 07/Sep/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)24V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP16321T-250E/NG
Related LinksMCP16321, MCP16321T-250E/NG Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP16321T-250E/NG Details Description
Related parts for MCP16321T-250E/NG
SWITCH MINI SPDT HINGE SILV SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TAPE HI-TEMP FINE LINE 3/4"X36YD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
30 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
LED HB XLAMP CXA2540 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 66MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 2.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf