Vishay/Dale RCP0603B100RGWB
RCP0603B100RGWB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B100RGWB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B100RGWB.pdf
Availability of RCP0603B100RGWB
QUANTITY
RCP0603B100RGWB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B100RGWB
Internal Part NumberEIS-RCP0603B100RGWB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)