Murata Electronics North America GRM1555C1H1R1CZ01D
GRM1555C1H1R1CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H1R1CZ01D
Brief Description
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H1R1CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H1R1CZ01D
QUANTITY
GRM1555C1H1R1CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H1R1CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H1R1CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H1R1CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H1R1CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H1R1CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H1R1CZ01D
SWITCH 4MM SQ SPDT 2000LIFE 16V datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LONG DOUBLE METRAL GUIDE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8POS SLD CUP datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ C-BAND XFP datasheet.pdf
CRIMP TOOLING KIT 4 AWG datasheet.pdf