Vishay/Dale RCP0603B100RJEC
RCP0603B100RJEC picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B100RJEC
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B100RJEC.pdf
Availability of RCP0603B100RJEC
QUANTITY
RCP0603B100RJEC Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B100RJEC
Internal Part NumberEIS-RCP0603B100RJEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B100RJEC
Related LinksRCP0603, RCP0603B100RJEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B100RJEC Details Description
Related parts for RCP0603B100RJEC
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 3.3V LP 8-S datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SPRING 36POS DUAL .295 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 760MA 385 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERMINAL HOLD DOWN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .050 THRUHOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 120.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf